Jdi na obsah Jdi na menu
 


Životopis:

Paolo Maldini:

ObrazekPaolo Maldini se narodil 26. června 1968 v Miláně, kde také stále nastupuje za místní AC. Je to špičkový fotbalový obránce a nikdy nehrál za jiný tým, než AC Milán. V minulosti také nastupoval za národní tým Itálie, kde byl dokonce kapitánem mužstva. Celkem za reprezentaci odehrál 126 zápasů. Maldini si zahrál celkem 8 finále nejprestižnější klubové soutěže Ligy mistrů a šestkrát zdvihl nad hlavu cennou trofej.

    Paolo je synem Cesare Maldiniho a jednou z nejvýznamnějších fotbalových osobností italských dějin. Má za sebou dlouhou a bohatou kariéru a jak už bylo zmíněno, nikdy neopustil AC Milán. I když mu už bylo přes 40 let, tak přesto stále předvádí spolehlivé výkony. Je to čerstvý držitel trofeje pro vítěze Ligy mistrů. AC Milán porazil ve finále FC Liverpool 2:1 a stalo se celkovým vítězem Ligy mistrů.

    Maldini zažil svůj debut v Serii A 20. ledna 1985 v zápase proti Udinese, který skončil remízou 1:1. Paolo do zápasu naskočil po poločase, když vystřídal Sergia Battistiniho. První Maldiniho trofej s AC Milán přišla v sezoně 1987/1988, kdy společně se spoluhráči získal ligový titul. Doposud získal celkem 7 ligových titulů a 6 konečných vítězství v Lize mistrů. V letech 1980 – 1990 byl také členem neporazitelného klubu AC Milán („Dream Team“), který v těch letech ovládal Evropu.

    Má také spoustu rekordů. Jedním z nich je například gól do sítě FC Liverpool ve finále Ligy mistrů v roce 2005, který vstřelil již po 51 sekundách hry a byl to doposud nejrychlejší gól ve finále Ligy mistrů. V sezoně 2005/2006 překonal další rekord. Tentokrát šlo o rekord v počtu startů v Serii A, který držel legendární Dino Zoff. V pátém kole italské nejvyšší soutěže (25. září 2005) mezi AC Milán a F.B.C. Treviso, nastoupil Paolo Maldini ke svému 571. startu v Serii A.

    Ve všech soutěžích odehrál za AC Milán víc jak 800 zápasů. Jelikož je to stále aktivní fotbalista, proto tyto čísla nejsou ještě konečné a Maldini určitě nějaký ten odehraný zápas na svoje konto určitě přidá. Je to také držitel ocenění pro nejlepšího světového hráče roku za rok 1994. Bylo to vůbec poprvé, co tuto anketu vyhrál obránce. Paolo Maldini sice chtěl po sezoně 2006/2007 ukončit kariéru, ale po dlouhém rozhodování se nakonec rozhodl, že v AC zůstane až do roku 2008. Po skončení kariéry bude jeho číslo 3 dáno do síně slávy AC Milán a už s ním nikdo nebude moct nastoupit.

    Paolo Maldini je jedním z nejslavnějších fotbalistů italské fotbalové historie. Více jak půlku své reprezentační kariéry dělal v mužstvu kapitána. Nicméně nikdy nezískal s reprezentací žádnou ceněnou trofej. Na MS 1994 i na Euro 2000 se společně s Itálií dostal do finále, ale v obou případech skončil zápas porážkou Itálie.

    Paolo ukončil reprezentační kariéru po MS 2002, když za národní tým nastoupil celkem k 126 zápasům a dal 7 gólů (74 zápasů dělal kapitána). 15. června 2007 Maldini oznámil, že by byl ochoten se vrátit do národního týmu a pomoci tak Itálii kvalifikovat se na Euro 2008.Vrátil se i na MS 2006 kde s Itálii vybojoval prvenství.

Fotografie: